خواص گوشت بوقلمون


 
گوشت بوقلمون حاوی هردو نوع گوشت سفید و قرمز است ، حدود 65 درصد گوشت آن سفید و در ناحیه سینه  و حدود 35  درصد آن تیره و قرمز رنگ و در ناحیه ران است . هریک از این گوشت ها از نظر طعم و مزه با هم متفاوتند. گوشت سینه و بال ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است و گوشت قرمز آن اغلب در ران یافت میشود و بسیار نرم و طعمی شبیه  به گوشت پرندگان وحشی یا شکاری را دارد.  یکی از ویژگی های این گوشت داشتن ضایعات کمتر نسبت به گوشت های مشابه است .  همچنین به دلیل بافت ویژه ای که دارد در هنگام طبخ حجم خود را از دست نمی دهد  و به دلیل داشتن پروتیئن بالا،  حداقل چربی اشباع ، کمترین سطح کلسترول و فقدان چربی میان بافتی در مقایسه با گوشت قرمز از اهمَیت بسیاری برخوردار است  و منبع خوبی از ویتامین های ((  A – B1 – B3 – B6 – B12    )) و املاحی همچون سلنیم - منیزیم – مس – آهن – روی – پتاسیم و اسید آمینه ی تریپتوفان به شمار می رود . 
یکی از ویژگی های منحصر به فرد گوشت بوقلمون نسبت به سایر گوشت های سفید وجود  ویتامین A  ونقش مهم در تقویت سیستم ایمنی است که به ویژه در فصل سرما مصرف آن به کودکان و سالمندان توصیه میشود . 
اسید آمینه موجود در گوشت بوقلمون می تواند از تجمع سرب وجیوه در بدن جلوگیری کند و با کمک به عملکرد کبد سموم بدن را دفع نماید .
توصیه ها :
1) گوشت بوقلمون بدون پوست به طور معمولی چربی کمی دارد و در هر 100 گرم تنها یک گرم آن چربی است، تقریبا تمامی چربی های گوشت بوقلمون در پوست ان  موجود است و گوشت تیره آن چربی بیشتری نسبت به گوشت سفید آن دارد  بنابراین افراد مبتلا به چربی خون بالا بهتر است از گوشت سفید سینه بدون پوست این پرنده استفاده کنند . بد نیست بدانید گوشت سفید بدون پوست بوقلمون ، چربی اشباع و کلسترول کمتری از مرغ و گاو دارد . 
2) این گوشت به دلیل دارا بودن اسید آمینه – تریپتوفان به ترشح بیشتر سروتین  کمک می کند و باعث  سرحالی و آرامش در افراد دچار علائم افسردگی موقت می شود .
3) مصرف 150 گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسید فولیک مورد نیاز روزانه را تامین می کند و مصرف مقدار متعادل آن برای خانم های باردار مفید است.
4) اسید آمینه تریپتوفان موجود در آن به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند علائم بیماری  ( MS ) را کاهش دهد و نقش مهمی در خوابیدن آرام دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی خوابی مزمن می شود.
5) این گوشت میزان هورمون تستسترون را در بدن آقایان در حد مطلوب نگه می دارد و منجربه افزایش عملکرد جنسی و افزایش گلبولهای قرمز خون شده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. 
6) به دلیل وجود رگهای خونی در ناحیه رانها ، دارای آهن بالا می باشد ، مصرف آن برای کمبود آهن مفید است. 

تاریخ درج : 1396/11/15 7:40:0

تگ ها


خواص   |  گوشت   |  بوقلمون  |  

ارسال نظر


نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

لیست نظرات